Ranking Firmy Szkoleniowe w Polsce

Potencjał zarówno małej jak i dużej firmy to nie wyłącznie wartość giełdowa lub kapitał, ale również pracownicy. W dużej mierze to od nich zależy powodzenie w biznesie, bez względu na pole działania. Dlatego nie będzie żadnym zaskoczeniem, że nasze biznesy tak chętnie dbają o kompetencje swojej kadry. Od jakiegoś czasu wyraźnie widać w szkoleniowym biznesie prawdziwy boom. Nie zahamował tego nawet miniony problem w gospodarce.

Od czasu transformacji gospodarczej niemałą frekwencją cieszą się treningi menedżerskie – czytamy z posumowania opracowania Najlepsze Szkolenia Dla Firm. Nie jest tajemnicą, że kadra menedżerska o wysokich kwalifikacjach to podstawa interesu. Przedsiębiorstwa często przygotowują warsztaty z zarządzania projektami, z rozwoju osobowości, z motywowania zespołu albo z budowania zaangażowania.

Warsztaty takie charakteryzuje się jako otwarte i zamknięte. Te ostatnie organizowane są na polecenie konkretnych przedsiębiorstw. Szkolą się w nich wyłącznie menedżerowie tych przedsiębiorstw. Szkolenia otwarte, jak wynika to z nazwy, przeznaczone są dla każdego, kto jest zainteresowany daną tematyką. Niestety, wszyscy, którzy korzystają z takich kursów otwartych muszą najczęściej regulować płatność za nie własnymi pieniędzmi. Oczywistym jest, że lokata kapitału we własne kompetencje to większa szansa na awans.

Prowadzeniem szkoleń biznesowych parają się zazwyczaj doświadczeni trenerzy. Duży procent z nich jest znawcą w jakiejś tematyce, np. w technikach kierowania ludźmi, w coachingu, technice prowadzenia negocjacji itd. Trenerzy muszą posiadać nie wyłącznie szeroką i wyczerpującą erudycję, ale również odpowiednie wrodzone umiejętności. Istotne jest, żeby informacje w stosowny sposób eksplikować szkolonym osobom. Mile widziana jest również znajomość tematu z mowy ciała, umiejętność tworzenia pokazów oraz budowania kontaktów interpersonalnych.

Technika organizacji kursów biznesowych jest często porównywalna. Stosuje się transmisje multimedialne, praca indywidualna, ćwiczenia w grupach i pisemna kontrola zdobytej wiedzy. Bywa, że zaplanowane są również uzupełniające konsultacje po uczestniczeniu w warsztatach. Im bogatszy temat, tym bardziej przeciągające się warsztaty, zaprojektowane nawet na dwa dni.

Branża kursów biznesowych powiększa się dynamicznie i wszystko na to wskazuje, że ta tendencja nie odwróci się w perspektywie kilku najbliższych lat. Coraz popularniejsze są ponadto spotkania integracyjne organizowane razem z warsztatami biznesowymi. Ich dużą zaletą jest nie tylko możliwość przekazania wiedzy, ale także integracja osób pracujących w tej samej firmie.

02.10.2014. 13:53